Planując kredyt hipoteczny na zakup mieszkania musimy się liczyć - w zależności od banku - z koniecznością posiada wkładu własnego w wysokości 10% lub 20% wartości mieszkania. Przy kredycie mieszkaniowym rekomendowany limit przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego) wynosi 20%. Wyższy wkład własny oznacza lepsze warunki umowy kredytowej zaś niższy wkład może się wiązać z dodatkowymi kosztami takimi jak podwyższoną marżą.

W ramach rządowego programu Polski Ład, który wchodzi w życie 27 maja 2022 roku, będzie możliwość zakupu mieszkania bez własnego "wkładu własnego". BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego), dla kredytów udzielnych na okres minimum 15 lat, udziela gwarancji na wkład własny. Wysokość gwarantowanego wkładu wynosi od 10 do 20% kredytu - maksymalnie do 100 tys. zł.

Gwarantowany przez BGK wkład własny nie jest darmowy - za jego udzielenie pobierana jest prowizja w wysokości 1% wkładu, zaś spłata będzie dokonywana w pierwszej kolejności z rat kredytu. Istnieje jednak możliwość otrzymania dodatkowego świadczenia na jego spłatę tzw. "spłaty rodzinnej" - dla rodzin, w których urodzi się drugie dziecko w wysokości 20 tys. zł oraz w przypadku przyjścia na świat trzeciego i kolejnego dziecka w wysokości 60 tys. zł.

Z programu mogą skorzystać wszystkiego osoby, które nie mają prawa własności innego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Istnieją niewielkie odstępstwa od tej reguły, np. dla rodzin z dziećmi które posiadają małe mieszkanie - więcej o programie, jego założeniach oraz warunkach otrzymania można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/mieszkanie-bez-wkladu-wlasnego.